Alüminyum hammdde

Ürünlerimiz için Teklif Alın


Güvenlik Kodunu Giriniz
 

Tüketici Bilgilendirme

Alüminyum Nedir?

Alüminyum, atom numarası 13 ve simgesi Al olan kimyasal element. Gümüş renkte, sünek bir metaldir. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup uzay ve havacılık sanayii için vazgeçilmezdir. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri gerektiren taşımacılık ve inşaat sanayisinde geniş kullanım alanı bulur.
Alüminyumun keşfedilme tarihi 1825’tir. Daha doğrusu bu tarih ilk saf alüminyumun elde edildiği tarihtir. Elde edildiği 19. Yüzyılda alüminyumun çok daha değerli olduğunu söyleyebiliriz.

Alüminyum Nerede Bulunur?
Alüminyum çok sık kullanılan bir metaldir, bulunma oranı kimi zaman çok azaldığı için değerli bir metal olduğunu söyleyebiliriz. Alüminyum doğada boksit cevherinde bulunur diyebiliriz. Daha geniş olarak ele alırsak alüminyum yerkabuğunda oldukça fazla görülmektedir. İnsanlar yerkabuğundan bu metali çıkaramadığı için serbest haldeki halinden çıkarmaktadır. Bu da tabii ki cevherden ayırma işlemiyle gerçekleşmektedir. İşte bu noktada kısıtlı miktarda alüminyum elde edildiği için alüminyum oldukça değerli sayılmaktadır.
Türkiye’de alüminyum nereden bulunur diye sorarsak bunun için şu şehirleri sayabiliriz (alüminyum çıkarılan boksit cevherinin bulunduğu yerlerdir): Konya, Antalya, Adana ve Muğla illeri. Bu illerde boksit çıkarılır ve ondan da alüminyum elde edilir.
Dünya üzerinde birçok alanda kullanılan bir madenin bulunma oranı düşerse değeri de oldukça artmaktadır. Bu yüzden kimi zamanlar alüminyumun değeri oldukça üstlere çıkmıştır. Özellikle yeni keşfedildiği 19. Yüzyılda değeri son derece yüksektir. 21. Yüzyılda değeri yine oldukça yüksektir ancak artık o zamanlardaki kadar ulaşılmaz değildir.