Alüminyum hammdde

Ürünlerimiz için Teklif Alın


Güvenlik Kodunu Giriniz
 

Tüketici Bilgilendirme

Alüminyum Nasıl Çıkarılır?

Alüminyum Nasıl Elde Edilir?

Öncelikle alüminyumu doğada, saf bir halde bulanmaktadır.Alüminyum elde etmek için boksit cevherine ihtiyacınız vardır. Boksit cevherinin olduğu yerden cevherler çıkarılır. Ardından çıkarılan cevherler işlemlerden geçirilir ve alüminyum elde edilir. Bu yüzden doğrudan alüminyum çıkarmak diye bir şeyden söz edemeyiz. Bunun yerine boksit yani alüminyumun elde edildiği madeni çıkarmaktan başlayabiliriz. Bundan sonra ise süreç alüminyumu elde etmeye doğru ilerlemektedir.
Alüminyum çıkarıldıktan sonra öncelikle gördüğü işlemlerle saf bir alüminyum haline getirilir. Bu hale getirildikten sonraysa çoğu yerde gördüğümüz yani kullanım haline getirilecektir.

Alüminyum Hangi İşlemlerden Geçer?
Alüminyum elde etmek için toplamda 3 aşamadan bahsedebiliriz. 
1-) Öncelikle alüminyum elde etmek için bir boksit cevheri bulunur. Boksit cevherleri Türkiye’de çeşitli şehirlerde bulunmaktadır. Yerden çıkarılan boksit cevheri alüminyum için başlangıçtır
2-) Boksitler çıkarıldıktan sonra alümina haline getirilir. Bunun yerine alüminyum oksit haline de getirilebilirler.
3-) Son aşamada ise alümina veya alüminyum oksit haline getirilmiş olan boksit cevherleri, elektrolitik indirgeme yöntemi sayesinde saf alüminyum üretilmektedir.

Bir alüminyum elde etmek için bu üç aşama da gereklidir. Üç aşama tamamlandıktan sonra saf haliyle alüminyum elde edilebilir. Bu aşamaları farklı açıdan açıklamak gerekirse öncelikle boksit madeni çıkarılır, çıkarılan madene bayer metodu uygulanır. Bayer metodu sayesinde alümina elde edilir. Bu metotla ilk aşama geçildikten sonra ikinci aşamada elektroliz yöntemi uygulanır ve alümina üzerinden alüminyum elde edilir.
Belirtilmesi gerekmektedir ki bir alüminyum elde etmek için oldukça yüksek miktarda enerji gerekmektedir. Bu yüzden alüminyum üretim süreci karmaşık ve maliyeti yüksek bir süreçtir. Bunun yerine maliyetin çok daha aşağıya indirilmesi isteniyorsa geri dönüşüm sistemleri de kullanılmalıdır. Geri dönüşüm yapılırken alınan metaller eritilir ve böylece alüminyum geri kazanılır. Boksit cevherini işlemlerden geçirerek alüminyum üretme maliyetinin sadece %5’i kadar enerji ile geri dönüşümden malzeme elde edilebilir.