Alüminyum hammdde

Ürünlerimiz için Teklif Alın


Güvenlik Kodunu Giriniz
 

Tüketici Bilgilendirme

Alüminyum Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum kullanım alanının genişliğiyle yaygın bir metaldir. Neredeyse kullanılmadığı alan yok diyebiliriz. Bu yüzden alüminyum nerelerde kullanılır? Sorusu için endüstrilerine göre sınıflandırma yapabiliriz. Bu sınıflandırmaların başında inşaat gelmektedir.

Alüminyumun kullanıldığı alanlar;
İnşaat sektöründe alüminyum sıklıkla kullanılmaktadır. Pencerelerde, kapılarda, çatılarda ve daha birçok noktada alüminyum yer almaktadır. Aynı zamanda iletken özelliği sebebiyle yapılarda gerekli kablolar çekilirken yine alüminyum kullanılmaktadır. 

Taşıt sektöründe: Taşıt sektörünün birçok noktasında alüminyumun kullanıldığını görebiliriz. Arabalarda, motorlarda, bisikletlerde… Hepsinde alüminyum kullanılır.
Uzay ve havacılık sektörü: Alüminyum uçak ve havacılık sektöründe kullanılacak birçok parçanın üretiminde kullanılmaktadır.
Bunun yanı sıra alüminyumun kullanıldığı sektörlerden bazıları şunlardır;
Savunma sanayi, Makine sanayi, Gıda sanayi, Mobilya sanayi, İklimlendirme, Yapı-İnşaat gibi bu sektörlerle birlikte nano teknoloji alanından ambalaj alanına kadar daha birçok yerde alüminyumun kullanıldığını görebilmekteyiz.
İçeceklerin kutularında dahi alüminyum kullanılmaktadır. Her yerde kendisini gösteren alüminyum dünyamız üzerinde oldukça yaygın haldedir. Bu kadar yaygın olduğu için onu her yerde kullanabilmekteyiz. Yine de ilk keşfedildiği zamanlar bu kadar bol olmadığını, giderek kullanımının yaygınlaştığını ve bollaştığını söyleyebiliriz. Bunda geri dönüşümün payı oldukça büyüktür.

Alüminyumun Çok Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?
Alüminyumun neden bu kadar çok tercih edildiğini anlamak için özelliklerine bakmak gerekir. Kullanım alanları oldukça fazladır ve bu fazlalığın sebebi oldukça basittir. Öncelikle alüminyum alaşımlandırıldığında çelik kadar dayanıklıdır. Çelik kadar dayanıklı olan bu metalin, özgül ağırlığından dolayı muadillerine oranla çok daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Hafif olması nedeniyle ekonomiktir. Hem çok dayanıklı hem de hafif olması birçok yerde kullanılmasının başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Kolay şekillendirilebilir. Bu özelliklerin yanında zehirlemez ve bükülmesi son derece kolaydır.